by

Türkiye’de bilişim şirketlerinin büyüklüğü 2017 itibarıyla 30 milyar dolar, yazılım sektörü ise 6 milyar dolar seviyesine ulaştı. TOBB’un verilerine göre bilişim sektöründe faaliyet gösteren 17 binden fazla şirket, Türkiye’de yaklaşık 120 bin kişiye istihdam sağlıyor.

31 Mart yerel seçimlerinin getirdiği sürpriz sonuçlar, Türkiye’de milli gelirin %40’ını üreten 2 büyük şehrin belediyesinin el değiştirdiğini gösteriyor.

Ekonomik sorunlar ve kapsamlı reform beklentileri sürerken, her şeye rağmen Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişim, yapay zeka, daha hızlı internet, robotik teknolojiler ve blok zincir teknolojilerini konuşmaya devam edebiliyoruz. Diğer yandan ARGE harcamalarının ne kadar önemli olduğu da neyse ki gündemde küçük de olsa kendine yer bulabiliyor.

Elbette markalar lokasyon tercihlerinde, müşterilerini, iş ortaklarını ve çalışanlarını öncelik alıyor. Merkezini ve arge ofisini kuracağı yerin çevresindeki sosyal-kültürel imkanlara ve ulaşım konusuna dikkat ediyor. Özellikle yazılım şirketleri, daha sakin lokasyonlar ile üniversite kampüsleri ve tekno-kentler gibi kuluçka merkezi denebilecek ortamları tercih ediyor. Şirketlerin konumu her alanda iş akışlarını etkiler. Hem yeni müşteriler hem de şirketin yeni çalışanları için konum önemli bir değerlendirme ölçütü. Binaların içi kadar dışı ve çevresi de önemli. Şirket konumunun çevresi; bir mahalle, semt ve ilçeden oluşuyor.

Siyasi partiler 31 Mart öncesi toplam 973 ilçe, 51 il ve 30 büyükşehir belediyesi için yarıştı. 973 ilçenin 535’i AK Parti’nin olurken, iktidar partisi ekonominin dinamoları sayılan 30 büyükşehrin 15’ini diğer partilere kaptırdı. Türkiye’de bilişim ve yazılım sektörlerinin önemli bir bölümü de işte bu büyükşehirlerde kurulu. Bu alanda İstanbul ipi göğüslerken, teknokentlerin varlığı sayesinde Ankara da bu 2 önemli sektöre
azımsanmayacak derecede ev sahipliği yapıyor.

Peki, Türkiye’de kurulu bilişim ve yazılım şirketleri, yereldeki bu yeni dönemde hangi siyasi partinin yönettiği belediyede yer alacak?

İlçelerin ve şehirlerin gelişimi, Türk ekonomisi için hayati öneme sahip bu şirketlerin gelişimi ve büyümesini de doğrudan etkileyecektir.

Yönetişim ve saydamlık, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam ve belediyenin çevresel performansı ile ulaşım; il ve ilçelerdeki, insani gelişmişlik seviyesinin temelini oluşturur. Belediyelerin bilgi paylaşımı, belediyeye erişim, sosyal medya kullanımı, seçimlere katılım oranı, çevre-hayvanlara saygı ve doğal yaşam alanları bölgesel gelişimi etkileyen alt unsurlar. İnsan haklarına saygı ile aile, çocuk, genç, kadın, engelli, mülteci, hasta ve yaşlılara yönelik hizmetlerin çeşitliliği ve kalitesi ne kadar önemliyse; alışveriş merkezi varlığı, banka şubesi sayısı, konutların piyasa bedelleri ve sağlık tesisleri gibi alt yapı özellikleri de bir o kadar önem taşıyor. Bunların ne anlama gelip, şehirleri ve insanları nasıl etkilediğini merak ederseniz bu sayfadan detaylarına erişebilirsiniz.

Bilişim şirketleri

“Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi – Bilişim 500” sıralamasındaki şirketlerin ilk 200’ü bize yeterli veri sağlayabilir diye düşünüyorum.

200 şirketin bulunduğu lokasyonları il ve ilçe olarak listelediğimizde aşağıdaki tablo ortaya çıkmaktadır.

İlk 200 bilişim şirketinin merkez ve ARGE ofislerinin bulunduğu şehirler
İlk 200 bilişim şirketinin; İstanbul’da merkez ve ARGE ofisinin bulunduğu ilçeler
31 Mart 2019 yerel seçim sonuçlarına göre, ilk 200 bilişim şirketinin İstanbul’da bulundukları ilçeleri yönetecek siyasi partiler

Teknoloji şirketleri

Deloitte, 2006 yılından beri yıllık Fast50 rapor ile her yıl Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketini açıklıyor. 2018 raporuna göre 50 şirketin lokasyonlarını tek tek araştırdım. Lokasyon dağılımı ise aşağıda:

Teknoloji şirketlerinin il ve ilçelere göre dağılımı
Teknoloji şirketlerinin önemli bir bölümü, üniversite kampüsleri içinde kurulmuş teknokentlerde yer alıyor.
Teknoloji şirketlerinin teknokentlerdeki dağılımı
Teknokentler dışında kurulu olan teknoloji şirketlerinin lokasyonları
Teknoloji şirketlerinin bulundukları belediyeleri yönetecek siyasi partiler

Raporlama Metodu:

  • Bilişim şirketleri grafiklerinde BTHaber’in “Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi – Bilişim 500” sıralamasındaki şirketlerin ilk 200’ü ele alınmıştır.
  • Bu listenin ilk 3 sırasındaki Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone liste dışında tutulmuştur. Kalan 197 şirketin bazıları faaliyetlerini durdurmuş veya adres kaydına ulaşılamayacak durumdadır.
  • Teknoloji şirketleri grafiklerinde Deloitte’un Fast50-2018 raporu ele alınmıştır.
  • Her iki listede de bir çok şirket, genel merkezinin dışında ar-ge merkezlerine de sahiptir. Dolayısıyla lokasyon sayısı, şirket sayısının üzerindedir.
  • Şirketlerin, satış ofisi ve bayilikler gibi genel müdürlük dışında olup da arge için kurulmamış lokasyonlar hariç tutulmuştur.

Yorum Bırakın

Comment