by

Sosyal medyadaki “metadata” gerçeği… Şenol Güneş’in başının yarıldığı fotoğraf photoshop muydu?

Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan derbinin ikinci yarısında Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in başı, gelen yabancı madde nedeniyle yarılmış, maç ertelenmiş ve Güneş hastaneye kaldırılmıştı.

Twitter’daki Fenerbahçe taraftar hesaplarından 12 Numara, tarihe geçecek o fotoğrafın “photoshop” olduğunu iddia etmişti:


 

Sosyal medyadan sağ tıklayıp kaydedilen bir fotoğrafta bu şekilde bir metadata bilgisi bulamazsınız. 12 Numara fotoğrafın sahte olduğunu söylemiş. Aşağıdaki o paylaşımda Fenerbahçe, sağda alakasız bir teknik bilgi dökümü ile solda kafa görüntüsünü paint’le yan yana koymuş.

Ancak gerçek şöyle…

Twitter’da paylaşılan bir fotoğrafların metadata’sı (EXIF bilgileri) olmaz. Fotoğraf yüklenirken bazı kodlama mekanizmasından geçer ve bu veriler silinir. Yani bir fotoğrafın Photoshop’ta hazırlanmış olup-olmadığı metadata’sında bu şekilde yer almaz.

Facebook ve Twitter bunları kişisel bilgi sayar. Hangi makine ile çekilmiş, poz süresi, mercek bilgisi vs bu bilgiler silinir. Fakat mesela Google+’da bu bilgiler durur, malum bu bilgileri kullanmayı severler.

Burada hangi platformun EXIF bilgilerini tutup tutmadığı görülebilir:

 

Sosyal medyada bir fotoğrafla karşılaştığımızda onu doğrulamanın en iyi yolu, onun orjinal kopyasına ulaşmaktır. @12numaraorg Öyle Twitter’da gördüm, arkadaş Whatsupp’tan yolladı vs ile olmaz.

Bir örnek: Aynı fotoğrafın orjinal ve olmayan hali arasındaki arasındaki “EXIF” farkı 👇🏻