by

Süper Lig’de mücadele edecek olan 18 takımın mobil uygulamalarını inceledim.  18 takımın sadece 8’inin resmi uygulaması var.

Futbol ile dijital dünya birbirine yaklaştıkça, heyecan yaratan girişimlere şahit oluyoruz. Önceleri spor kulüpleri için taraftarlarla daha yakın temas kurmakta web siteleri yeterliydi. Daha sonra hayatımıza sosyal medya girdi ve kulüpler de medyadaki bu değişime kayıtsız kalamadı.

Taraftara “dokunmakta” en iyi araçlardan biri de akıllı mobil uygulamalar. Hem taraftarla direk temas kuruluyor hem de kitlenin “verisi” toplanıyor. Öte yandan internet trafiğinin hızla mobile kayması, uygulamalar aracılığı ile lisanslı ürün ve bilet satışı yapabilme imkanı, mobil uygulamaları artık kulüpler için web sitesinden önemli bir konuma yükseltmiş durumunda.

İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya liglerindeki futbol kulüplerinin mobil uygulama sahipliğinde oranı %80’in üzerinde. Buradan hareketle Süper Lig’de mücadele edecek olan 18 takımın mobil uygulamalarını inceledim.

Sadece resmi kulüp uygulamaları üzerinden değerlendirdiğimizde Süper Lig takımlarını mobil cihazlarda bulmanın zor olduğu açık bir gerçek. Süper Lig’deki 18 takımın sadece 8’inin resmi uygulaması var. Bunlar; Ankaragücü, Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Göztepe, Kayserispor ve Trabzonspor. Buna göre Süper Lig’de uygulama oranı %44’te kalıyor.

BAŞAKŞEHİR’İN BİLE YOK

Geride bıraktığımız 2017-2018 Süper Lig sezonunu 3. bitiren Medipol Başakşehir, güçlü mali desteği ve şirketleşmiş yapısıyla dikkat çekiyor ancak halen bir uygulamaya sahip değil. Başakşehir de dahil lig sonundaki puan tablosunda ilk 10’daki kulüplerden sadece 6’sı mobil uygulama ile taraftarına ulaşabilmektedir.

Bu tabloyu geçen yıl ile de kıyaslarsak, Aralık 2017’den bu yana Süper Lig’de yer alan spor kulüplerinden hiçbirinin bir akıllı telefon uygulaması hayata geçirmediğini görüyoruz.

İNDİRME SAYISINA GÖRE 3 BÜYÜKLER ÖNDE

Google Play’deki indirme rakamlarına baktığımızda ise 3 büyüklerin uygulamaları 100 binin üzerinde indirilme sayısına ulaşmış durumda. Bursaspor 50 binin, Göztepe 10 binin, Ankaragücü 5 binin, Kayserispor ise binin üzerinde indirilme sayısına sahip.

(Bu yazıyı hazırladığım sırada Google Play ve AppStore’dan Trabzonspor’un uygulamasına erişimin olmadığını farkettim. Bunun gecici ve teknik bir sorun olduğunu düşünmek istedim ve yine de uygulaması olanlar kısmına dahil ettim)

RESMİ SAHİPLİK

Mobil uygulama mağazalarında kulüplerin kendi adlarıyla “resmi sahipliklerin” altında yer alması hem prestij hem de App Store optimizasyonu açısından önemli. Ancak Süper Lig’de mobil uygulaması olan 7 kulüpten 2’sinin bunu göz ardı ederek başka şirketlerin sahipliği altında uygulama yayınlatmış olduğunu görebilirsiniz. (Kayserispor ve Ankaragücü)

MAĞAZA GÜNCELLİĞİ

Uygulama yazılımını; kullanıcı verileri, işletim sistemi güncellemelerine vb durumlarla doğru orantılı olarak “güncel” tutmak da önemli. 7 kulübün uygulamalarını mağaza güncelliğine göre sıraladığımızda, en güncel uygulamalar Fenerbahçe, Ankaragücü, Beşiktaş, Kayserispor, Bursaspor, Galatasaray ve Göztepe şeklinde sıralanıyor.

Yorum Bırakın

Comment