by

Teknoloji devlerine yenik düşmek zorunda mıyız? Papillon Örneği…

Papillon, alanında bilgili kişilere soru sorup, videolu şekilde cevap alınabilen bir uygulama. Yalçın Özdemir, Halil İbrahim Karahan ve Saffet Arslan’ın girişimleri ile hayata geçti. Ta ki, Google fark edene kadar…

 

Google kısa sürede Papillon’un tıpa tıp aynısı olan “Selfie Style Answers”ı kullanıma açtı. Ardından 20 gün sonra da Türk girişimcilerin uygulaması Papillon’u Google Play Store’dan kaldırdı.

 

 

Co-Founder Yalçın Özdemir, konuyu “Teknoloji devlerine yenik düşmek zorundasınız” başlıklı bir yazı ile duyurdu: “Nasıl Facebook Snapchat’i satın alamayıp, birebir kopyaladıysa….” 

Google’ın bu icraatı 2 gündür internet medyasında ve sosyal medyada yer buluyor. Papillon ekibi destekten yana mutlu. Android için APK paylaşmayı düşünmüyorlar.

Tek amaçları Play Store’a yeniden girmek! Bence de öyle olmalı.

Girişimcilik, start-up’çılık zirvelerindeki “bir uygulama yaratın ve dünya devliğine yürüyün” tarzı gazlamalara inanmadım hiç bir zaman. Oyunun bilinen/bilinmeyen kuralları var. Ve Türk girişimciler bunu çözmeye/aşmaya çalışırken, kurallar yeniden yazılıyor/değişiyor.